Проект “Венера”: кращий світ очима Жака Фреско

Проект Венера

Спробуйте уявити собі світ, в якому немає злочинності, хвороб, бідності, війн та взагалі будь якої несправедливості. Уявили? Добре. А тепер скажіть, чи є в цьому світі ми, люди? Моєю відповіддю було ні. Але ця відповідь пролунала ще до того, як я ознайомився з одним цікавим проектом, – проектом “Венера”. Його автором є інженер Жак Фреско, який разом зі своєю командою працює над розробкою деталей проекту і зараз.

Проект “Венера” – це далеко не звичайний проект, який ми могли б собі уявити. Це не проект якогось пристрою, установки, будинку чи навіть міста. “Венера” – це проект створення моделі нового суспільства та нового “світового порядку”. Порядку, де світ хоча і не є утопією, але дуже на неї схожий: всі технології використовуються тільки для благ кожної людини, а самі люди живуть у повій гармонії з природою.

Думаєте такий світ створити не можливо? А я тепер переконаний, – ще й як можливо! Можливо не “вже сьогодні”, але найближчим часом, і саме Жак Фреско та його команда знають, як це зробити. Сьогодні ми повідаємо вам про основні аспекти плану, який передбачає перехід до кращого суспільства, зокрема завдяки повсюдного застосування найсучасніших технологій та переходу до ресурсо-орієнтованої економіки.

Жак Фреско - Проект Венера

Розумне використання ресурсів

Серед найголовніших тез проекту “Венера” – розумне використання природних ресурсів. Для цього всесвітня спільнота повинна розглядатися як одне ціле, а планета Земля має бути оголошена загальним  надбанням людства. При цьому, вся наша інфраструктура повинна спроектуватися заново і працювати як єдине ціле, як взаємопов’язана загальна система. Тільки в такому випадку технології допоможуть нам впоратися із дефіцитом ресурсів, забезпечити загальний достаток і захистити навколишнє середовище.

Таким чином, проект передбачає узагальнення всіх ресурсів Землі та зникнення кордонів між країнами. Фреско впевнений, що наша планета здатна забезпечити всім необхідним всіх людей, які на ній проживають. А для початку втілення всього проекту, необхідно лише скликати наукові групи із різноманітних галузей, об’єднати їх в одну команду і вказати їм на проблеми, які потрібно вирішити. Саме вчені знають, як очищувати повітря, будувати транспортні системи, енергетичні мережі і все інше.

Проект Венера - Використання ресурсів

Соціальна альтернатива

В проекті “Венера” пропонується рішення, яке називається ресурсо-орієнтованою економікою. Це свого роду соціально-економічна модель, в які всі послуги і товари доступні абсолютно кожному, без використання грошей, бартеру і кредитів. Дана економіка надає всі присутні ресурси у вільне використання кожній людині на планеті, без будь-якої оплати.

“З сьогоднішнім рівнем технологій ми можемо забезпечити кожного, повністю знищити дефіцит і створити достаток, – говорить співавтор проекту “Венера” Роксана Медоуз, – Як тільки ми створимо достаток, зникнуть жадібність, егоїзм, багато злочинів і відхилення в поведінці людей.”

Прокт Венера - Кімната будинку

В суспільстві, описаному в проекті “Венера”, ви нічим не володієте. Адже, насправді, людям потрібні аж ніяк не гроші. Їм потрібен швидкий доступ до потрібних речей. У суспільстві, де всі необхідне завжди доступне, люди перестануть зберігати і накопичувати речі. Тому останні постійно будуть перероблятися, піддаватися модернізації та покращенню. Візьмемо, наприклад, автомобіль. Матеріалу зі старого авто цілком достатньо, аби зробити новий. Тому старих автомобілів не буде.

“Ми повинні досягти настільки високого рівня виробництва, що дефіцит перестане існувати в принципі. Це покладе край майже всім злочинам”, – кажуть автори проекту. Таким чином, ресурсо-орієнтована економіка принесе нову систему цінностей. В ній кожна людина зможе знайде свої творчі прагнення і сама робитиме вибір, без будь-яких фінансових обмежень, з якими ми стикаємося зараз.

Проект Венера - місто

Проектування міст

Вже зараз на Землі більше половини населення проживає в забруднених мегаполісах, які, окрім іншого, ще й енергетично-марнотратні. Вирішення проблем сучасних міст потребує чималих витрат, тому набагато ефективнішим буде будівництво нових. Проект “Венера” пропонує створення дослідного міста з використанням передових будівничих технологій. Це місто буде спроектовано таким чином, аби максимально знизити енерговитрати, забезпечивши при цьому високий рівень життя кожному жителю.

Всі міста майбутнього будуть містами-університетами, які постійно розвиваються. При цьому кожна сфера буде детально продумана: медицина, ботаніка, сільське господарство, – все буде об’єднано в одну систему з єдиним плануванням. До того ж, всі міста будуть дуже подібними, – “Планування кожного будинку або об’єкта окремим архітектором є марною тратою сил і таланту. На стадії планування та виробництва компонентів міст, розробляється одна восьма частина міста, далі ми її просто відтворюємо” – говорить Жак Фреско.

Проект Венера - план міста

Згідно проект в самому центрі населеного пункту буде величезна центральна будівля, в якій розмістяться дитячі садочки, школи, медичні заклади. Кругом цієї будівлі розташуються дослідницькі центри. За ними – зона відпочинку, де розташовані тенісні корти й інші спортивні майданчики. Слідом за зоною відпочинку розташований жилий район, оточений струмками, озерцями і красивими водоспадами.

Проект “Венера” передбачає наявність широкого спектру різноманітних квартир і будинків, які потребують мінімум обслуговування і практично невразливі для ударів стихії. Внутрішня сторона жилого району – поодинокі будинки, а зовнішня – багатоквартирні хмарочоси. Багато людей віддадуть перевагу саме багатоквартирним будинкам, адже там будуть театральні гуртки, кабінети лікарів, спортзали, пункти постачання – все необхідне в одному будинку.

Проект Венера - міський пейзаж

В пунктах постачання, до речі,  буде доступна всяка-всячина: музичні інструменти, різні матеріали, різні пристрої (фотоапарати, годинники, велосипеди) – і це все можна взяти безкоштовно.

За багатоповерхівками жилої зони, на зовнішньому поясі, розміститься парникове господарство та гідропонні ферми, а слідом за ними – посівні поля, на яких всі рослини вирощуються без використання пестицидів. На самому краю міста буде розташований периметр для активного відпочинку: їзди на велосипедах, їзди верхом і тому подібне. Щодо простору між містами – він буде заповідною зоною, де втручання людей мінімізоване. До речі, коли населення міста досягає певної кількості, воно не розширюється, замість цього будується нове місто.

Проект Венера - будівництво

Енергозабезпечення міст

У містах будуть використовуватися тільки чисті технології видобутку електроенергії, які перебуватимуть в гармонії з природою. Серед цих джерел – вітряки, сонячні панелі, геотермальні, гідротермальні, хвильові джерела та багато іншого. Загалом, зовсім невелика частина Землі буде потрібна для забезпечення всіх жителів планети енергією. З впровадженням ресурсо-орієнтованої економіки, нам більше не доведеться покладатися на вичерпне, “брудне” паливо в якості основного джерела енергії.

Проект Венера - Геотермальна електростанція

Так, наприклад, одна тільки геотермальна енергетика має неймовірний потенціал. Остання оцінка геотермального енергетичного потенціалу Сполучених Штатів Америки показала, що країна може генерувати з цих джерел близько трьох мільйонів мегават енергії. Це в десятеро перевищує весь потенціал американських вугільних електростанцій. Навіть якби ми використовували тільки 1% геотермальної енергії зовнішньої кори Землі, нам стало б доступно майже в 500 раз більше енергії, ніж міститься у всіх запасах газу і нафти на планеті.

“Використання екологічних джерел енергії допоможе забезпечити чистою енергією всю планету, що дозволить всім людям насолоджуватися високою якістю життя протягом багатьох тисячоліть”, – говорять автори проекту “Венера”. І в цьому з ними важко не погодитися.

Проект Венера - Енергозабезпечення

 Транспортна система

Реалізація проекту передбачає інтеграцію всього транспорту в єдину всесвітню транспортну систему. Перевезення в межах місто здійснюватимуться трансвеєрами, а між містами – монорейковими транспортними засобами. Для подорожей на великі відстані використовуватимуться поїзди на магнітній подушці (маглев), а також різноманітна авіація та кораблі.

Проект Венера - Транспорт

Використання в якості міжміського транспорту поїздів на магнітній подушці є чи не ідеальним варіантом: вони рухаються з неймовірною швидкістю; у них немає коліс, а тому нічого не зношується; конструкція такого транспортного засобу дозволяє окремим відсіках з пасажирами приєднуватися та від’єднуватися прямо під час руху, коли поїзд проїжджає мимо потрібної станції.

Ще однією цікавою особливістю транспортної системи є те,  що вона включатиме в себе мережу водопроводів, каналів і систем зрошення. Це не тільки знизить загрозу посухи і потопів, допоможе міграції риби, а й забезпечить суспільство протипожежними смугами, аварійними джерелами води, рибними фермами і зонами відпочинку.

Проект Венера - Місто в океані

Океанічні міста

У проекті передбачається створення неймовірних океанічних міст, які працюють над відновленням екологічного стану океану і також розріджують щільність населення на суші. За задумом, такі міста будуть університетами і дослідницькими центрами, де студенти вивчатимуть морські науки. Вони послужать базами не тільки для риборозплідних ферм і видобутку ресурсів, але і для підтримки динамічної рівноваги екології океану.

Форма автономних морських міст варіюється залежно від їх призначення і розташування. Спеціальна обсерваторія дозволяє людям спостерігати підводний світ у природних умовах. Морські фермерські господарства розводять рибу та інші форми морського життя, допомагаючи забезпечити харчуванням населення планети. Їх конструкція передбачає вільну циркуляцію води. Подібне застосування технологій зробить можливим досягнення соціального прогресу та всесвітньої реорганізації в найкоротші терміни.

Жак Фреско - Місто на воді

Рай чи забуття

“У мене немає такого поняття як ідеальне суспільство, – запевняє автор Проекту Венера, – Я не знаю, що це означає. Але я знаю, ми могли б зробити його набагато кращим, ніж воно є. Я не утопіст. Я і не гуманіст, який хотів би бачити всіх в теплі і гармонії. Я знаю, що якщо ми нічого не змінимо, то повбиваємо один одного і знищимо Землю”.

Виходить, твердження, що людина – вершина еволюції, якому нас вчать у початкових класах, несправедливо. Адже це ми знищуємо річки, моря і океани, тварин, атмосферу і навіть один одного. Людина пролітає над містом, натискає на кнопку і спалює всіх жителів атомною зброєю. То чи вона найвище творіння природи? Виходить, що ні. У нас має бути довгий шлях. Ми або створимо рай на Землі, або знищимо себе і підемо в забуття.

На останок, рекомендую подивитися один з офіційних фільмів проекту – “Рай чи забуття” (відео вище). В ньому щонайкраще висвітлені всі розглянуті питання і не тільки. На жаль перекладу українською мовою немає, тому доведеться дивитися російською. Але нічого страшного, для загального розвитку і ознайомлення з проектом зійде 🙂  То як ви думаєте, рай чи забуття?

Коментарі

 1. Akceptor 14.03.2014
  • MrVigner 14.03.2014
   • Akceptor 14.03.2014
   • MrVigner 14.03.2014
   • Akceptor 15.03.2014
 2. MrVigner 15.03.2014